Kwota wolna od podatku w Wielkiej Brytanii wynosi 54 tys zł, a w Polsce 3 tys. zł

Kwota wolna od podatku w Polsce wynosi 3091 zł i jest jedną z najniższych w Unii Europejskiej. Tylko Litwa i Łotwa mają niższą kwotę wolną od podatku.  Ten jeden z elementów systemu podatkowego traktowany jest przez wszystkie rządy, jak najważniejszy imperatyw polityki państwa polskiego. Nic nie jest w stanie naruszyć statu quo, które trwa od 2009 roku, bo właśnie wtedy „3091” stała się jedną z najważniejszych liczb w państwie polskim. W ostatnich latach próbuje się kuglować tą liczbę. Podniesiono ją do 8000 zł, ale w taki sposób, że zdecydowanej większości podatników, w rozliczeniu rocznym … wychodzi z liczby 8000 zł magiczna liczba 3091 zł. Wydaje się, że nic tego nie zmieni przez kolejne dziesięć lat, bo najważniejsze są aktualne pomysły naszych polityków, które zawsze związane są w wyciąganiem kasy z kieszeni Polków, a niska kwota od podatku to pewny zarobek dla budżetu.

Jak kwota wolna od podatku wygląda w innych państwach można się łatwo przekonać otwierając stronę Wikipedii. Jako, że wielu Polakom najbliższa jest Wielka Brytania, w której tak chętnie pracują i przebywają, więc porównajmy się z Angolami.  Kwota wolna od podatku w Wielkiej Brytanii wynosi 11,5 tys. GBP rocznie, czyli około 54 tys. zł

W 2017 roku PKB per capita w Wielkiej Brytanii wynosił 39 735 USD, a w Polsce 13 823 USD, czyli był 3 razy mniejszy.  Kwota wolna od podatku w Polsce jest … 18 razy mniejsza, niż w Wielkiej Brytanii.

Po co jest kwota wolna od podatku? W teorii ma za zadnie ulżyć mało zarabiającym, umożliwić dorabianie osobom, pracującym dorywczo, a także pozwala na unikanie sytuacji, gdy koszt poboru podatku jest wyższy od podatku. W Polsce kwota wolna od podatku nie spełnia żadnej z tych ról.  W Polsce kwota wolna od podatku jest jedną z wielu danin, nałożonych na obywatela.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.